הלבנת שיניים

תהליך הלבנת שיניים שייך לתחום של אסתטיקה דנטלית ולכן יש לו השפעה מהותית, דרמטית וגדולה על איכות החיים. קודם כל, בעידן הנוכחי אין לגברים ונשים הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני ושיניים לבנות הן כלי שבעזרתו ניתן להשיג אותו. מעבר לכך, המראה של השיניים קובע את הדימוי העצמי ומשפיע על הביטחון. בעזרת שיניים לבנות קל יותר ליצור מערכות יחסים רומנטיות, לצבור ביטחון במקום העבודה ואפילו להתנהל ברמה האישית מול בני משפחה ובני זוג.

השאלה היא מה עושים כאשר השיניים מפסיקות להיות לבנות. כיום כבר ברור מה גורם להכתמת שיניים ולא תמיד ניתן להימנע מזה. בין היתר, השיניים שלנו מוכתמות בגלל שתיית קפה, עישון סיגריות וצריכת אלכוהול וגם בגלל תרופות. במקביל, תהליך ההזדקנות מביא להיחלשות הפה, הלסת והשרירים והוא משפיע לרעה על מראה השיניים ועל הלובן שלהן. בכל אחד מהמקרים האלה עולה התהייה איך לבצע הלבנת שיניים ומה ההבדלים בין השיטות הקיימות.

חשוב לציין שבמקרים של שיניים לא טבעיות כמו שתלים דנטליים, גשרים, סתימות או כתרים לשיניים צריך להתייעץ עם רופא שיניים לגבי הבהרה. ההתייעצות עם הרופא חשובה, כי השיניים האמיתיות ישנו את צבען ללבן – אך התהליך לא ישפיע על השיניים הבנויות. תופעה זו מכונה בעגה המקצועית "טכניקולור" ובשביל למנוע אותה צריך לקבל ייעוץ מתאים וטיפול מדויק.

הלבנת שיניים

הלבנת שינים בקרן אור

הלבנת שיניים בקרן אור מתייחסת לשיטה שבה מורחים ג'ל מי חמצן הידרוגן פרוקסייד בריכוזים שונים. הג'ל מסייע להלבין את השיניים ובעזרת קרן אור ניתן לקצר את משך הזמן שעובר מרגע שמתחילים את התהליך ועד שרואים תוצאות. בנוסף, בטכניקת קרן אור משתמשים בריכוז גבוה של הידרוגן פרוקסייד ולכן ההליך מסתיים בשעה אחת בלבד.

השימוש במקור אור נועד על מנת להאיץ את התגובה הכימית של חומר ההלבנה. בשלב הראשון מורחים את הג'ל שמכיל יונים של חמצן חופשי, בשלב השני ממתינים שהיונים יעברו את זגוגית השן שמכונה "אמייל" ובשלב השלישי רואים את החדירה לדנטין – החומר האורגני שנמצא בתוך השן. לבסוף מחמצנים ומלבינים את השן עם קרן אור ובאופן שמתחיל מהשכבות הפנימיות של השן ולכן נחשב עמיד. מבחינת סוג האור שבו משתמשים, בעבר נהוג היה להפעיל לייזר אך כיום מעדיפים נורות LED.

הלבנת שיניים בקרן אור מתאימה לגברים ונשים בגילאים שונים והיא מבוצעת במפגש בודד. החיסרון הוא שמדובר בשיטת הלבנה יקרה, מה גם שהיא עלולה לגרום לרגישות לאחר הטיפול כמו חלק מהשיטות שמשמשות עבור הלבנת שיניים ביתית. מנגד, בהלבנת שיניים בקרן אור יש כמובן פיקוח רפואי על התהליך ולכן התוצאות בדרך כלל טובות יותר.

אולי יעניין אתכם גם: ציפוי שיניים

הלבנת שיניים בכל השיטות

הלבנת שיניים משולבת

תמיד קיימת אפשרות לשקול הלבנת שיניים משולבת. כאן משלבים בין הלבנת שיניים בקרן אור, הלבנת שיניים בסד והלבנה במכחול "לק" לפני או אחרי הלבנת שיניים ביתית. אם למשל ההלבנה הביתית לא עלתה בקנה אחד עם הצפיות, ניתן להתייעץ עם הרופא לגבי הלבנת שיניים בקרן אור עבור חלק מהשיניים ולשלב הלבנת שיניים בסד בחלק אחר.

בשביל לדעת האם הלבנת שיניים משולבת היא הפתרון הנכון צריך להכיר את המאפיינים של הלבנת שיניים בסד והלבנת שיניים במכחול "לק". באופן עקרוני, היתרונות של הלבנת שיניים בסד באים לידי ביטוי בשימוש בתבנית סיליקון שנצמדת לשיניים ואליה מכניסים את החומר לפני השינה. את התבנית מאחסנים על בסיס יום יומי לטובת שימושים חוזרים, ההלבנה מתבצעת עד 14 ימים והיא יעילה וזולה.

לשם השוואה, הלבנה במכחול "לק" היא הבסיסית ביותר אך היא מתאימה לטיפול חד פעמי בלבד. המשמעות היא שלא ניתן ליהנות מהיתרונות של הלבנה במכחול "לק" אם יודעים מה גורם להכתמת השיניים וממשיכים לשתות קפה ולעשן סיגריות, מה גם שהיא פחות אפקטיבית למקרים חמורים של שיניים מוכתמות. חוץ מזה, הלבנה במכחול "לק" היא שיטה לא נוחה וגם לא מדויקת ולכן מומלץ להיעזר בה רק כטכניקה משלימה עם הלבנת שיניים משולבת ולא כשיטת הלבנה מרכזית.

לחצו כאן לקבלת ייעוץ ללא עלות 

כך תלבינו שיניים בצורה שמתאימה לכם

בשביל לדעת איך לבצע הלבנת שיניים בהתאמה אישית צריך להשקיע קצת זמן בהשוואה בין האפשרויות ובהתייעצות עם אנשי מקצוע. היות והסיבות המרכזיות להתכהות צבע השיניים הן שתיית קפה, צריכת מזונות עם צבעי מאכל, עישון סיגריות והיגיינה ירודה, יש גם משמעות מסוימת למה שמחליטים לעשות אחרי תהליך ההלבנה.

ההלבנה יכול להישמר לאורך שנים ולהחזיק מעמד טוב יותר ככל שנמנעים מגורמי הסיכון. אם רוצים לנסות לשער מה יהיו התוצאות, אפשר לתאם ניקיון שיניים מול שיננית. זהו אמנם טיפול בסיסי שמיועד להסרת כתמים שטחיים, אך הוא גורם לשיניים להיות לבנות יותר בלי לשאת בהוצאות על הלבנת שיניים משולבת. בנוסף, לאחר הטיפול אפשר להחליט איזו הלבנת שיניים נחוצה ומה יעשה את העבודה הכי טוב.

לסיכום, שיטות עבור הלבנת שיניים מבטיחות שיפור משמעותי באיכות החיים כאשר הן נבחרות בקפידה. לכל שיטה יתרונות אחרים ואת הבחירה ביניהן כדאי להשעין על שיקולים ובהם מסגרת התקציב, משך הזמן הנדרש להשגת תוצאות, המלצות של אנשי מקצוע ועוד.

הלבנת שיניים ביתית

הלבנת שיניים ביתית

הנטייה הראשונה של רוב האנשים היא לנסות הלבנת שיניים ביתית לפני שהם פונים לרופאים מהתחום של אסתטיקה דנטלית. היתרון של הלבנת שיניים ביתית הוא חיסכון בהוצאות ובחלק מהמקרים התוצאות הן לא פחות טובה בהשוואה לאלו של מרפאה. מעבר לכך, ישנן ערכות הלבנה שאותן אפשר לקנות באופן עצמאי ולנסות לפני שעוברים לשיטות מתקדמות יותר כגון הלבנת בלייזר, סדים מסיליקון או קרן אור.

הסיכונים עם הלבנת שיניים ביתית קשורים לרגישות יתר וגירוי חניכיים. הליך הבהרה ביתי עלול לגרום באופן זמני לרגישות יתר באזור השיניים והחניכיים בעיקר על רקע טמפרטורה, מגע ולחץ ויש נסיבות שבהן זה מתרחש לעיתים קרובות עד לכדי פגיעה באיכות החיים. בנוסף, יש מטופלים שנמצאים בקבוצת סיכון לסבול מרגישות יתר ולא תמיד במסגרת הלבנת שיניים ביתית יש להם את הכלים לדעת את זה מראש.

מבחינת גירוי חניכיים, הסיכון קיים גם כאשר מבצעים הלבנת שיניים ביתית וגם כאשר בוחרים ללכת למרפאה על מנת לבצע הלבנה באמצעות פרוקסייד. החדשות הטובות הן שרמות הגירוי הן בדרגות שונות ולא תמיד הן חמורות, מה גם שברוב הפעמים הגירוי נמשך עד 7 ימים בלבד.

הלבנת שיניים ביתית? כך תעשו זאת נכון

תחזוקה וטיפוח של שיניים הוא משהו שמשותף לכל אחד ואחד מאיתנו. אנחנו מצחצחים שיניים והולכים לרופא שיניים (בפחד גדול) בגלל שאנחנו רוצים שיניים נקיות ולבנות עד כמה שניתן, שיאפשרו חיוך מרשים וימנעו ריח רע. עם זאת, לשיניים יש בלאי שנוצר בגלל כל מה שאנחנו אוכלים, ועם הזמן הן יהפכו צהובות, גם אם מצבן טוב והן יעברו טיפולי ניקוי אבן. רוב האנשים מוותרים, אך יש אפשרות, שהיא לא כל כך קשה, להחזיר לשיניים את צבען הלבן והיפה.

שיניים לבנות הן מאוד מרשימות, הן משדרגות את החיוך והן למעשה הופכות את כל הפנים למוארות יותר. החשיבה הרווחת היא שהלבנת שיניים זה תהליך דנטלי ארוך, יקר ולא משתלם, אך ההיפך הוא הנכון. כיום, ניתן לבצע הלבנת שיניים ביתית במגוון רחב של שיטות, חלקן הן מקצועיות, עם חומרים ייעודיים ומומלצים על ידי רופאי השיניים, וחלקן נכנסות לקטגוריה של "תרופות סבתא", אך בהחלט יכולות לעשות את העבודה.

השיטה הנכונה והמומלצת ביותר לביצוע הלבנת שיניים ביתית היא כמובן באמצעות ג'ל הלבנה. במרפאת השיניים, הרופאים יכולים לייצר קשתיות מותאמות אישית שמלאות בג'ל הלבנה ייעודי. בעזרת שימוש של שעתיים עד שלוש ביום במשך כשבוע, תוכלו לקבל שיניים לבנות ומושלמות. התהליך הזה הוא תהליך ביתי וזול יחסית, והוא משמש כאלטרנטיבה לטיפול מהיר יותר, בשיטה דומה, במרפאות השיניים.

הלבנת שיניים

טיפול מקצועי או תרופות סבתא

"תרופות הסבתא" שולחות אותנו למחשבות על מרקים ועל עשבים שונים שאמורים לגרום לנו להרגיש טוב, ולעיתים, הן כוללות דברים שנראים לנו מאוד מוזרים. עם זאת, יש שיטות שונות, ואולי מעט מוזרות, שגם כן עוזרות בהלבנת שיניים. שיטה נפוצה היא באמצעות סודה לשתייה, כאשר ניתן למהול אותה מעט במים ולטבול בה את מברשת השיניים שלכם. סודה לשתייה שוחקת מעט את השכבה החיצונית של השיניים, אך הנזק הוא יחסית קטן אל מול התועלת. גם מיץ לימון עושה פחות או יותר את אותו אפקט, אך הנזק לשיניים הוא גדול יותר עקב החומציות של הלימון.

שיטת השימוש במי מלח היא גם שיטה נפוצה מאוד בגלל שהיא מאוד זולה. ההשפעה של מי המלח על השיניים היא דומה לזו של הסודה לשתייה, אם כי מדובר בשיטה שהיא פחות מוכחת. גם מי חמצן הוכיחו את עצמם כמלביני שיניים, אך גם כאן הסיכון הוא גדול יותר מהרווח עקב תופעות לוואי שעלולות להיווצר בגוף.

לחצו כאן לקבלת ייעוץ ללא עלות

ערכות ג"ל

ערכות ג'ל הלבנה הן כאמור האפקטיביות והבריאות ביותר. יש כיום הרבה מאוד מתחרים בשוק הזה עקב הביקוש הרב, ויש לא מעט אנשים שקונים ערכות מותאמות, מורחים את הג'ל ומקבלים שיניים לבנות ומרשימות. ללא קשר, שווה לצחצח שיניים, לעבוד עם חוט דנטלי ומי פה, ולהשלים באמצעות ג'ל ההלבנה כדי להגיע לתוצאה המושלמת.

הדבר הכי נכון וטוב לעשות היא להיוועץ ברופא השיניים שלכם. תנו לו לבצע את הבדיקות הנכונות, להתאים לכם קשתית מותאמות, ולראות איך השיניים הופכות במהרה ללבנות יותר, ללא שום סכנה. מדובר בטיפול מהיר, אפקטיבי מאוד, וכזה שיכול לשנות את החיוך שלכם מהקצה אל הקצה. שיניים צהובות ולא אסתטיות עלולות לגרום קשיים בעולם הרומנטי והמקצועי כאחד, ולכן, הטיפול הקצר והיעיל הזה שווה את העלות שלו.

הלבנת שיניים לחיוך מושלם

להלן 8 דרכים לשמירה על שיניים לבנות ובריאות

יש המון דרכים שונות לשמירה על שיניים לבנות ובריאות ואפילו לא צריך להשקיע יותר מדי זמן או כסף על מנת ליישם אותן. הנה 8 דוגמאות:

 1. החלפת הרגלי התזונה

הדרך הכי טובה לשמור על שיניים לבנות ובריאות בכלל לא קשורה לצחצוח, למשחת שיניים או להיגיינה. כאן מדובר על שינויים בהרגלי התזונה שאמורים לעלות בקנה אחד עם ההנחיות וההוראות של אנשי מקצוע. בפועל, יש מזונות שמשנים את צבע השיניים ועלולים לגרום הכתמה וכל מה שצריך לעשות הוא להוציא אותם מהתפריט.

מומלץ כבר עכשיו לוותר על מיצים, יין, קפה או תה או לכל הפחות לצמצם את צריכתם. אם רוצים לשמור על שיניים לבנות, צריך לצחצח אותם אחרי כל ארוחה של מאכלים כאלה ולהתייעץ עם רופא שיניים בכל מקרה של דילמה או התלבטות.

 1. צחצוח שיניים ארוך יותר

צחצוח שיניים של שתי דקות לפחות עושה פלאים ליכולת שלכם להשיג את המראה המבריק והלבן. הטעות הנפוצה היא לחשוב שכל צחצוח מספיק על מנת לנקות את השיניים, בעוד בפועל נדרשת עבודה יסודית בחלל הפה.

מומלץ לכוון שעות לשתי דקות ולהקדיש את מלוא הזמן לצחצוח יסודי של שיניים מקדימה, מאחורה, למעלה ולמטה. ככל שתצברו יותר ניסיון כך תלמדו מתי עבר מספיק זמן גם בלי לכוון שעון, אז אין סיבה לדאגה.

 1. התאמת המברשת לסוג השיניים והחניכיים

מברשת שיניים היא הכלי העיקרי שבו אתם ככל הנראה משתמשים על מנת לשמור על שיניים לבנות ועל חניכיים בריאות. מצד שני, יכול להיות שהמברשת שיש לכם במקלחת לא מתאימה למצב השיניים או החניכיים. הפתרון הוא להתאים את המברשת למה שהשיניים שלכם באמת צריכות ולא לשכוח לצחצח אותן בעדינות.

הכי נוח להתאים את המברשת לסוג השיניים והחניכיים לפי דרגת הקושי הנדרשת. אם לא בטוחים באיזו דרגת קושי כדאי להשתמש, אפשר גם בהקשר הזה להתייעץ עם אנשי מקצוע ורופאי שיניים בעלי ניסיון מוכח.

 1. שימוש במי פה

מי פה הם דרך יעילה מאוד לנקות את השיניים ולהבריק אותן לכל אורך שעות היום. אתם יכולים לקחת איתכם מי פה למשרד ולהשתמש בהם אחרי ארוחת צהריים, או להכניס אותם לשגרת ההיגיינה הקבועה כל בוקר וערב לאחר הצחצוח. הכי חשוב שמי הפה יתאימו לשיניים שלכם ושתתרגלו לנצל את היתרונות שלהם.

בנוסף, מומלץ למצוא מי פה ללא אלכוהול כדי למנוע ייבוש של רקמות פנים הפה או חשיפה לחיידקים אחרים. את מי הפה אפשר לקנות בכל רשתות השיווק או לפי המלצות של רופא השיניים שמטפל בכם.

 1. גרגרו שמן זית או שמן קוקוס

מחקרים מראים ששמנים אנטי בקטריאליים ועשירים בנוגדי חימצון יכולים לסייע לניקוי, חיטוי והברקה של השיניים שלכם. היתרון של גרגור שמן זית בא לידי ביטוי בהסרת כתמים קלים מרובד השן, מה גם שאפשר להוסיף אותו למברשת כדי לחסוך זמן.

אין לכם שמן זית זמין? אין שום בעיה להשתמש בשמן קוקוס. גם במקרים כאלה, המטרה היא לגרגר את שמן הקוקוס מספר שניות בתוך חלל הפה, לשטוף היטב ואולי להוסיף עוד קצת שמן מנטה לחיטוי סופי של האזור.

 1. שתיית מים

שתייה של 10-15 כוסות מים ביום היא תנאי לאיכות חיים. נסו להחליף משקאות מתוקים ומיצים במים טעימים ומצאו את הטמפרטורה שתעודד אתכם לשתות אותם. שתיית מים חשובה לבריאות השן וחלל הפה, היא תתרום למראה האסתטי של הפנים ובעזרתם תוכלו גם למנוע קמטים והופעת פצעים.

מומלץ לשתות מים כל שעות היום ולהגביר את קצב הצריכה בתקופת הקיץ. אם אתם עובדים במקום פתוח, נצלו את ההזדמנות כדי לחבוש כובע ואל תשכחו ליזום הפסקות מסודרות לשתיית מים בטמפרטורה המועדפת.

 1. הפחתת סוכר

גם ההמלצה להפחית את צריכת הסוכר רלוונטית עבור הלבנת שיניים. אם אתם רוצים שיניים לבנות, אין שום סיבה לסכן אותם עם סוכרים שגורמים להופעת חיידקים ובעיות מיותרות. הראו לילדים דוגמא אישית בעזרת הפחתת סוכר ובנו תפריט שמתאים לכם.

הפחתת סוכר היא משימה קלה מכפי שנהוג לחשוב. כל שנדרש הוא לאמץ הרגלים חדשים ולעשות זאת באופן שעולה בקנה אחד עם אורח החיים.

 1. בקרו אצל רופא שיניים

שמירה על שיניים לבנות משפרת את תחושת הביטחון והדימוי העצמי. במקביל, שיניים לבנות הן אינדיקציה לבריאות החניכיים וחלל הפה ולהיגיינה ברמה גבוהה.

כתוצאה מכך, גברים ונשים בכל גיל צריכים לדאוג שהשיניים שלהם יהיו כמה שיותר לבנות ובריאות בעזרת ביקור תקופתי אצל הרופא והיצמדות להנחיותיו.

לפני ואחרי

 לסיכום:

הלבנת שיניים חייבת להתבצע תוך שימוש בחומרים אשר אושרו על ידי איגוד הרפואה האמריקאי ושאינם גורמים לפגיעה או החלשה של חומר השן. אנו במרפאה של ד"ר מאיה בן צבי עושים שימוש בחומרים איכותיים שלא פוגעים באיכות השן או כאלו אשר עשויים לגרום להתייבשות השן ולרגישות גבוהה.

במרפאתנו צוות רופאים מקצועי שיבטיח לכם הלבנת שיניים בתל אביב תוך שימוש בטכנולוגיות המתקדמות בתחום.

לחצו כאן לקבלת ייעוץ ללא עלות 

הרשמה לטיפול שיניים
  * שדות חובה

  הרשמה לבדיקה ראשונית ללא עלות

  חייגו עכשיו