ציפוי שיניים

השאלה מהו ציפוי שיניים משותפת כיום לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים. הסיבה לכך קשורה לאופן שבו ציפוי חרסינה לשיניים משפיע על איכות החיים, הדימוי העצמי ותחושת הביטחון. הטכניקות החדשות מאפשרות כיום בחירת סוגים שונים של ציפויים לשיניים בהתאמה אישית. מעבר לכך, במסגרת השאלה של מה יעניק לכם ציפוי שיניים, חשוב להכיר את ההבדל בין ציפוי למינייט לבין ציפוי לומינירס וכך לדעת למי מתאים ציפוי כזה או אחר.

המטרה העיקרית של ציפויי שיניים היא להעניק פתרון ומענה לפגמים אסתטיים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, ציפוי לשיניים לא מיועד לשיפור יכולת הלעיסה או התפקוד, והוא מתמקד בבעיות שקשורות למרווחים בין השיניים, השלמת שיניים, שן שהחליפה את הצבע שלה לאחר טיפול שורש, שיניים מוכתמות בגלל שתיית קפה או שימוש בתרופות. ציפוי לשיניים עוזר אפילו כאשר מעוניינים לשנות את צורת השיניים ולהפוך אותן לאסתטיות יותר.

ד"ר בן צבי מדברת על ציפוי חרסינה לשיניים בתוכנית קו הבריאות

ד"ר מאיה בן צבי מסבירה אודות ציפוי שיניים בתכנית בקו הבריאות

מראה השיניים מול פונקציונליות

במילים אחרות, התשובה לשאלה מהו ציפוי שיניים קשורה למראה שלהן ולא לפונקציונליות. בעזרת הציפוי ניתן לתת לחיוך פרופורציות מדויקות ולשנות את צבע השיניים, את יחסי הגודל ביניהן ואת הצורה של הפנים. עם זאת, בשביל לדעת מה יעניק לכם ציפוי שיניים ניתן גם להתייעץ עם אורתודנט ואנשי מקצוע. כאן הדגש הוא על בחירת ציפוי שיניים באמצעות השלמה של השיניים או הוספת ציפוי על גבי שיניים קיימות.

סוגים של ציפויים לשיניים

כמו בהרבה מקרים של אסתטיקה דנטלית, גם תחת הנושא של ציפויים לשיניים קיימות מספר שיטות, שאתם יכולים לבחור מהן לאחר התייעצות עם רופא השיניים שלכם. כעיקרון, מדובר על ווריאציות של ציפוי חרסינה, שבשונה מהלבנת שיניים מעניקות פתרון מותאם אישית ומראה טבעי לצד כיסוי כל הפגמים האפשריים.

  • ציפוי למינייט. שיטה זו מעולה עבור אלו שמעוניינים גם לתקן או להסתיר פגמים בשיניים בנוסף לציפוי, כמו שברים, סדקים וכתמים שחורים. התהליך לא כרוך בכאבים או בהשחזת השיניים והוא יעיל גם לצמצום רווחים בין שיניים, הארכת שיניים שחוקות ושינוי צורת שיניים מעוותת. עוביו 0.5 מילימטר בלבד, כך שהוא אינו גורם נזק בריאותי לשיניים.
  • ציפוי לומינרס. ציפוי זה אידיאלי עבור מי ששיניו לא רק שחוקות, אלא גם בעלות מראה דהוי וחסר נוכחות. השיטה מאפשרת להתגאות בחיוך בולט וצחור, הודות לטיפול לא פולשני ולא מזיק, המכסה כתמים ופגמים אחרים כמו גם כתרים ושחזורים קודמים, מבלי הצורך הלוגיסטי והכלכלי להחליפם. בנוסף, התהליך הוא הפיך והמטופל יכול לבחור להסיר את השחזורים מתי שיבחר.

לחצו כאן לקבלת ייעוץ ללא עלות 

כל מה שצריך לדעת על ציפוי למינייט

השיטות הנפוצות לביצוע ציפוי שיניים משפיעות על התוצאה הסופית ולכל אחת מהן יתרונות אחרים. השיטה הראשונה והשכיחה ביותר היא ציפוי למינייט עם חרסינה, שמתאימה עבור ארבע השיניים הקדמיות ובמהלכה גם עוברים הדמיה ממחושבת.

כחלק מתהליך התאמת הציפוי של המטופל, מכינים את החרסינה לפי מידות שנלקחות באמצעות הדמיה או בעזרת מנשך. לאחר מכן מסירים חצי מילימטר מהחלק הקדמי של כל שן שמיועדת לציפוי ולעיתים מבצעים גם השחזה של השן. במקביל, המטרה של ציפוי למינייט היא ליצור חרסינה שתבטיח ציפוי יעיל, אסתטי וחזק גם במהלך הפעלת כוח על השיניים בזמן לעיסה.

תוצאה טובה של ציפוי למינייט היא פונקציה של איכות הטיפול. אם רוצים תוצאה איכותית, צריך לבחור היטב את המעבדה שמבצעת את ההדמיה הממוחשבת ומכינה את החרסינה, לשים לב לאיכות החומר בטיפול ולא לשכוח לאתר רופא דייקן ועדין.

ציפוי שיניים

מה היתרונות והחסרונות של ציפוי למינייט?

ציפוי חרסינה לשיניים מסוג למינייט מבטיח כמה יתרונות משמעותיים. קודם כל, תוצאות הטיפול נחשבות לטובות וזו שיטה שמרנית שאינה מצריכה פגיעה בחוזק המקורי של השיניים. שנית, בציפוי חרסינה לשיניים ניתן לקבוע את הגוון לפי רצונות המטופל ולשמור על הצבע לצמיתות כי החרסינה אינה נשחקת או משתנה על רקע צריכת קפאין, תרופות, עישון סיגריות וכדומה.

מלבד האמור לעיל, ציפוי למינייט זוכה להצלחה בארץ ובעולם כי הוא אינו מצריך הרדמה – למעט מקרים שבהם יש צורך בהשחזת שיניים. עוד כדאי להזכיר שבאמצעות ציפוי למינייט ניתן לבצע יישור שיניים, לשקם שיניים שבורות, לסגור רווחים ולכסות שורשים חשופים. אם זה לא מספיק, ציפוי שיניים למינייט הוא הפתרון המועדף על רופאי שיניים במקרים שבהם יש צורך בהדבקה על גבי כתרים.

לשם השוואה, החסרונות של ציפוי למינייט קשורים לעלות הגבוהה שלו ולעובדה שהציפוי עצמו עלול להישבר. אם הציפוי נשבר בגלל סיבות שקשורות לעובי החרסינה או לאיכות הטיפול, צריך לחזור על התהליך מחדש ולשלם עליו שוב.

ציפוי שיניים במרפאתה של ד"ר מאיה בן צבי

מהו ציפוי שיניים לומינירס?

אי אפשר לדעת למי מתאים ציפוי שיניים או מה ההבדלים בין סוגים של ציפויים לשיניים בלי להזכיר את המושג "לומינירס". זהו למעשה הפיתוח האחרון בתחום של רפואת השיניים, כי הוא בנוי מחרסינה עמידה וחזקה ובעובי דק של עד 0.2 מילימטר בלבד. כמו בשיטות אחרות, גם ציפוי לומינירס מודבק על השן מבלי להשחיז או לשייף אותה ובעזרתו ניתן להשיג התאמה אינדיבידואלית מושלמת.

היתרונות של ציפוי לומינירס באים לידי ביטוי בכך שהתוצאות שלו הפיכות, ואחריהן ניתן לחזור לצורת השיניים הקודמות. מבחינת רוב המטופלים, עוד יתרון משמעותי הוא שאין צורך לעבור הרדמה ושגם לאחר הטיפול אין כאבים או תחושת חוסר נוחות. כיום אפשר לבצע ציפוי שיניים לומינירס בפגישה אחת בלבד, עבור כל השיניים בחלל הפה ובמהירות ראויה להערכה.

מן העבר השני, כמובן שלציפוי לומינירס יש גם חסרונות: זהו טיפול שמחייב יישום על מספר שיניים ולא ניתן לבצע אותו על שן בודדת. כמו כן הוא מתאים רק לשיניים בעלות קו ישר וחייבים לבצע תחזוקה שוטפת, על מנת לשמר את התוצאות וכדי למנוע התפתחות של דלקת חניכיים ועששת השן. חוץ מזה, קשה להגיע לגוון שיניים מדויק עם ציפוי לומינירס לעומת ציפוי למינייט וזאת משום שהעובי של חרסינה מסוג לומינירס היא כאמור דקה יחסית.

למי מתאים ציפוי שיניים קומפוזיט?

השוואה בין סוגים של ציפויים לשיניים מעלה את האפשרות של הליך פשוט מסוג קומפוזיט שבו במסגרת מפגש אחד בלבד ניתן לצפות את השן עם אותו חומר שבו משתמשים על מנת לבצע סתימה לבנה. לאחר שמוסיפים את הציפוי בחומר, מקרינים עליה עם מכשיר מיוחד שמטרתו להקשות את התוצאה הסופית ולייצר ציפוי עמיד.

היתרונות המובנים מאליהם של ציפוי קומפוזיט הם שמדובר בהליך מהיר עם תוצאות מידיות. זה גם ציפוי בטכניקה זולה, נגישה וקלה וניתן להשתמש בה על מנת לבצע השלמת שיניים או כדי להגיע לגוון שמתאים לרצונות המטופל. מנגד, צבע השיניים לא שקוף כמו בלמינייט וגם החומר עצמו סופח צבענים ולאחר תקופה מסוימת מאבד מהנראות המקורית שלו.

כך תדעו איזה ציפוי מתאים לכם

מכל האמור לעיל אפשר להבין שיש המון אפשרויות של ציפוי שיניים. השאלה החשובה ביותר היא לפיכך כיצד בוחרים את השיטה המושלמת שעולה בקנה אחד עם הצרכים ועם התקציב.

בשלב הראשון כדאי להגיע למפגש עם רופא שיניים ולשמוע ממנו על האלטרנטיבות שעל הפרק. על אף שיש שקיימים סוגים של ציפויים לשיניים, לא כולם מתאימים לכל אחד ומבנה הפה, הלסת והשן קובעים מה רלוונטי. פגישה אישית עם רופא השיניים היא גם הזדמנות לשמוע על הפרוצדורה של התהליך ולנסות לשער את העלויות שלו.

בשלב השני בוחנים מה יעניק לכם ציפוי שיניים בטווח הארוך. כאן מתייחסים להרגלי ואורח החיים, לרקע הבריאותי ולציפיות מתהליך הטיפול. אם רוצים, ניתן גם לבקש לראות דוגמאות של ציפוי למינייט או ציפוי לומינרס ורק לאחר מכן להכריע בסוגיה.

להלן שאלות ותשובות בנושא ציפוי חרסינה לשיניים

לכל מי שמרגיש לא נוח לחייך – ישנן טכניקות המאפשרות לשנות באופן דרמטי את מבנה השיניים

מדובר בגישות מתקדמות וחדשניות, ועל ציפויי חרסינה נדבר עם רופאת השיניים ד"ר מאיה בן צבי בעלת רשת מרפאות שיניים מזה 18 שנים

למי נועד ציפוי חרסינה?

ציפוי חרסינה נועד לאנשים שלא מרוצים מהמראה האסתטי של שיניים שלהם.

בעזרת ציפוי חרסינה ניתן להלבין שיניים במקרים שהלבנת שיניים שגרתית לא יעילה. לדוגמא אצל אנשים שקיבלו אנטיביוטיקה בגיל צעיר, ואצל מעשנים כבדים. בנוסף, כידוע, עם הגיל שיניים מצהיבות ועקב נסיגת חניכיים השורשים נחשפים. בעזרת ציפויים לשיניים ניתן גם להשלים את החלק החשוף של השן וגם להלבין אותן.

ציפויי חרסינה מאפשרים להאריך שיניים שבורות ושחוקות, לסגור מרווחים בין השיניים, ליישר שיניים עקומות, להחזיר לשיניים שטופלו בעזרת סתימות, גוון אחיד.

מה זה למעשה ציפוי חרסינה לשיניים?

ציפוי חרסינה הוא טיפול שיניים אסתטי מאפשר לעצב חיוך יפה. הוא הופך ליותר ויותר פופולרי בזכות תוצאות מרהיבות וזמן הכנה מהיר. מדובר ב 2 מפגשים בממוצע, בטווח של כשבוע ימים.

ציפוי חרסינה הוא עלה חרסינה דקיק בעובי 0.2 עד 0.5 מ"מ ומודבק על חזית השן.

 צריך מיומנות כדי לבצע אותו – איך מתבצע הטיפול?

לאחר בדיקת שיניים קלינית וביצוע צילומי רנטגן אנו מאבחנים אם המטופל מתאים לטיפול. שואלים מה בדיוק מפריע לו ומה ציפיותיו. לפי זה מכינים בתוכנת תלת מימד את ההדמייה של הציפויים. לאחר מכן אנחנו מרכיבים את הדמו בפיו של המטופל.

כמו בשלב זה ניתן לעשות שינויים עד קבלת שביעות  רצונו ורק אז יוצאים לדרך ומכינים את הציפויים הקבועים. את הציפויים מדביקים על גבי השיניים בעזרת דבקים מיוחדים.

בזמן הדבקה חשוב למקם את הציפוי על חזית השן בצורה מדויקת ולבודד את השיניים סמוכות והחניכיים שדבק לא יחלחל עליהם.

מדובר בטיפול שדורש גם ראייה אומנותית וגם עבודת ידיים מדויקת?

נכון, כי בלי מיומנות פיסולית/ אומנותית אנו נקבל ציפויי שיניים שלא מתאימים לאנטומיה של הפה, ויראו לא טבעיים או בגוון לא מתאים לשאר השיניים של המטופל. גם הדבקת הציפויים הדקיקים על השיניים דורשת עבודה מדויקת.

מהו יתרון  של ציפוי שיניים מחרסינה?

ציפוי חרסינה לשיניים מהוה פתרון אידיאלי לאנשים מעשנים ואשר מרבים בשתיית קפה וכדומה. הצבע של הציפוי הנו עמיד בפני כתמי ניקוטין וקפה, ולא משתנה לאורך השנים. יתרון נוסף שניתן מראש לבחור את הגוון הרצוי של השיניים.

יתרון נוסף של ציפוי חרסינה בשיקום שיניים קדמיות שעברו טיפולי שורש. להבדיל להכנת שן לכתר שדורשת השחזה מסיבית של כל השן ,במקרה של ציפויי שיניים, מורידים עד 0.5 מ"מ מחזית השן וכך שומרים על חומר שן.

מה לגבי מקרים שנדרש יישור שיניים?

בעזרת ציפוי שיניים ניתן לישר שיניים מסובבות או לא ישרות . זה מתאים לאנשים שאינם מעוניינים לבצע יישור שיניים ממושך אצל אורתודנט.

איך מתבצע תהליך התאמת הצבע?

לצורך בחירת צבע לציפוי אנו משתמשים במפתח של פלטת  צבעים. אך חשוב לדעת שלכל שן יש את הגוון והשקיפות אשר ייחודיים לה. אפילו אצל אותו מטופל\ת ניתן למצוא שיניים שונות בעלי גוון שונה. לדוגמא, ניבים יותר צהובים משיניים חותכות. לכן בחירת צבע ושקיפות דורשים מיומנות מיוחדת.

מכאן לצבע – איך ניתן להבהיר את השיניים?

ישנן טכניקות שונות להלבנת שיניים. במקרים של שיניים מוכתמות עקב מתן אנטיביוטיקה בגיל צעיר או כתמי עישון , שם הלבנה בעזרת ג'לים אינה יעילה. ציפוי חרסינה הוא כלי מצוין המאפשר  להלבין את כל השיניים בצורה אחידה. וגם להשיג גוונים לבנים שהלבנת שיניים אחרת לא מאפשרת.

חשוב גם להתייחס למקרים שמגיעים מטופלים שרוצים חיוך כמו אצל שחקני הוליווד. צריך לעזור להם להתאים את הגוון ששיניים לא יראו מלאכותיות.

מדובר בשינוי דרמטי בפנים, אנשים ודאי חוששים מהתוצאה – איך מרגיעים אותם לפני הטיפול ובמהלכו?

אנשים שלא מרוצים ממראה השיניים שלהם וחולמים על שיניים יפות ולבנות אבל עקב חשש דוחים את הטיפול. הם דואגים איך יראו במהלך הטיפול, איזו תוצאה תתקבל.

לכן הדמייה מאוד עוזרת ונותנת להם את הביטחון.

בנוסף, רופא העוסק בתחום אסתטיקה דנטלית צריך להיות סבלני וסובלני עם מטופל לאורך כל הדרך עד קבלת התוצאה הרצויה

הרשמה לטיפול שיניים
    * שדות חובה

    הרשמה לבדיקה ראשונית ללא עלות

    חייגו עכשיו