077-8042619 |רוטשילד 55, ראשון לציון

03-6953947 | הברזל 11, תל אביב

ציפוי שיניים

ציפויים לשיניים: כל המידע שחשוב להכיר

ציפויי שיניים מהווים פתרון יעיל אשר מאפשר למטופלים רבים הסובלים מפגמים אסתטיים שונים לשוב ולחייך בביטחון. מהם סוגיי ציפויי השיניים הקיימים ואיך בוחרים את הטיפול המתאים ביותר?

לחיוך שלנו משקל רב בכל הנוגע לרושם ראשוני, והוא משפיע רבות על תחושת הדימוי העצמי והביטחון. פגמים בשיניים, כמו שיניים סדוקות, שבורות או שחוקות; גוון שיניים צהבהב או כתמים על גבי השיניים, עלולים לפגוע במראה האסתטי ואף ולגרום לרבים להימנע מלחייך.

ציפוי שיניים הם טיפול בתחום האסתטיקה הדנטלית שבמהלכו מודבקים ציפויים על חזית השן, במטרה לשפר את המראה השיניים ולעיתים גם את תפקודן. הציפויים אינם מסייעים רק בשיפור גוון השיניים וצורתן, ובאמצעותם ניתן אף לעצב את קו החיוך כולו. בעזרת הציפוי ניתן לתת לחיוך פרופורציות מדויקות, להשלים שיניים שבורות, לשפר את יחסי הגודל ביניהן, להלבין שיניים שהחליפו את הצבע שלה לאחר טיפול שורש ושיניים מוכתמות בגלל שתיית קפה או שימוש בתרופות.
הטכניקות החדשות מאפשרות בחירת סוגים שונים של ציפויים לשיניים בהתאמה אישית. מעבר לכך, במסגרת השאלה של מה יעניק לכם ציפוי שיניים, חשוב להכיר את ההבדל בין ציפויי שיניים שונים וכך לדעת למי מתאים ציפוי כזה או אחר.
מהם סוגיי ציפויי השיניים הקיימים, מהם היתרונות והחסרונות בכל אחד מהם וכיצד נבחרת שיטת הטיפול? התשובות בפנים.

בעבר, ציפויי שיניים לא היו נפוצים ובוצעו לרוב בקרב סלבריטאים ואנשי ציבור. כיום, עם העלייה במודעות לחשיבות האסתטית של מראה השיניים והחיוך, ציפויי שיניים הפכו לפתרון יעיל המשמש רבים. למרות שטיפול זה נפוץ מאוד, לשם קבלת תוצאה מוצלחת חשוב לפנות לרופא ותיק ומנוסה בביצוע הטיפול האסתטי. ד"ר מאיה בן צבי היא בעלת 20 שנות ניסיון בביצוע ציפויי שיניים וטיפלה בעבר בזמרים רבים, מגישי חדשות ואנשי ציבור.

כך תדעו איזה ציפוי שיניים מתאים לכם

האפשרויות הרבות לציפויי שיניים מעלות את השאלה איך בוחרים את הציפוי המתאים? השיטה האידאלית צריכה לעלות בקנה אחד עם צרכי המטופל והתקציב. לכן, בשלב הראשון מומלץ להגיע למפגש עם רופא שיניים ולשמוע ממנו על האלטרנטיבות שעל הפרק. על אף שיש שקיימים סוגים של ציפויים לשיניים, לא כולם מתאימים לכל אחד. פגישה אישית עם רופא השיניים היא גם הזדמנות לשמוע על הפרוצדורה ולקבל מידע לגבי עלויות משוערות.
בשלב השני בוחנים מה יעניק לכם ציפוי שיניים בטווח הארוך: כאן מתייחסים להרגלי ואורח החיים, לרקע הבריאותי ולציפיות מתהליך הטיפול. אם רוצים, ניתן גם לבקש לראות דוגמאות של ציפוי למינייט או ציפוי לומינרס ורק לאחר מכן להחליט בנוגע לסוג הציפויים.
פנייה לרופא בעל ניסיון בביצוע טיפולי אסתטיקה דנטלית ומיומנות במגוון שיטות הציפוי הקיימות, תסייע בהתאמה מיטבית של שיטת הטיפול לרצונות המטופל ולצרכיו. לעיתים, יהיה צורך בשילוב של מספר טיפולים, כמו הלבנת שיניים וציפויים, לשם קבלת תוצאה מיטבית.

ציפויי חרסינה

ציפויי למינייט

שיטה זו היא השיטה האמינה ביותר בתחום האסתטיקה הדנטלית. אם לפני כ- 30 שנים, ציפוי החרסינה היה הליך מורכב ולא נגיש עבור כל אדם, הרי שבעידן הנוכחי ולאור ההתפתחות הטכנולוגית, הפך ההליך הטיפולי לבר השגה עבור כל אדם.
ציפוי למינייט ( (Laminateהוא מעטפת דקה של חרסינה אשר מיוצרת במיוחד במעבדת שיניים ומודבקת על גבי השן.
שיניים עם ציפוי למינייט נראות טבעיות לחלוטין, ללא כל אפשרות להבחין בהבדלים בינם לבין שן אמיתית. הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות הדבקה של ציפויי למינייט ללא צורך בהשחזה של השיניים, למעט נגיעות קטנות. כך ניתן לשמור על מקסימום השן הטבעית.

ציפויי חרסינה (Laminate) משמשים כפתרון יעיל במספר מצבים:
• שינוי גוון וצבע של שיניים מוכתמות בהן לא ניתן לטפל ביעילות על ידי הלבנת שיניים.
• שינוי ושיפור צורת השיניים.
• סגירת מרווחים בין השיניים.
• מילוי סדקים בשיניים.
• הארכת שיניים חתוכות ושבורות.

ציפוי החרסינה מודבק על קדמת השן ומעניק מראה מרהיב של שיניים לבנות, אסתטיות ואחידות.
ציפויי למינייט עשויים מחרסינה חזקה ועמידה במיוחד, בעובי של 0.2-0.5 מ"מ. הם מודבקים על גבי השיניים באמצעות דבק חזק במיוחד. הציפויים מותאמים אישית למטופל ומתוכננים באמצעות תכנה דיגיטלית לאחר בדיקה יסודית.

מהם היתרונות בציפויי למינייט?
בשל העובדה שציפויי הלמינייט דקים מאוד, הם אינם מצריכים הסרה של כמות רבה מחומר השן ומספקים מראה טבעי מאוד. גוון הציפויים נקבע על פי העדפות המטופל ולאחר התאמה לשיניים הטבעיות. יש לציין כי הגוון אינו משתנה לאורך זמן, גם לא בשל צריכת קפאין או עישון.

הטיפול נעשה בשתי פגישות בלבד, ללא כאבים. ניתן להגיע לתוצאות מדהימות.

ציפויי EMAX

ציפויי EMAX הם סוג חדשני של ציפויי חרסינה המיוצר במעבדת השיניים באמצעות דחיסה בתנור מיוחד. בעזרתם, ניתן לשפר את מראה החיוך, לשפר עקמומיות בשיניים ולשנות את גוון וצורת השיניים הטבעיות.

מהם היתרונות בציפויי EMAX?
היתרון המרכזי בסוג זה של ציפויים נעוץ בעבודה שהם עשויים מחרסינה חזקה במיוחד. לכן, טיפול זה אינו מספק רק מענה אסתטי, אלא מהווה גם פתרון פונקציונלי במקרים בהם יש צורך בהוספת שכבת הגנה נוספת לשיניים הטבעיות, או כאשר יש לשלב כתרים בודדים על גבי השיניים. ציפויי EMAX עמידים לשנים רבות והם אינם משנים את צבעם. ציפויים אלה משפרים את החוזק והפונקציונליות של השיניים הטבעיות.

ציפויי לומינרס

ציפויי לומינרס עשויים גם הם מחרסינה אשר עוברת תהליך של שריפה בחום גבוה המקנה לציפויים עמידות לאורך שנים. ציפויים אלה דקים במיוחד ועוביים אינו עולה על 0.2 מ"מ (עובייה של עדשה). בהשוואה לציפויי חרסינה אחרים מדובר בציפוי דק ביותר שחוסך את הצורך בהשחזת שיניים והרדמה מקומית.

מהם היתרונות בציפויי לומינרס?
מענה אסתטי לבעיות קלות במנח ובצורת השיניים
מדובר בתהליך הפיך שאינו כולל הסרת חומר שן וניתן להתחרט ולהסיר את הציפוי
תהליך קל ומהיר בהשוואה לציפויי חרסינה אחרים
אין צורך בהרדמה מקומית או בשחזורים זמניים
הטיפול אינו מצריך השחזה, מה שמקצר את משך הטיפול

מהם החסרונות?
בשל כך שציפוי זה משקף יותר את גוון השן, הוא אינו מתאים למטופלים אשר מתמודדים עם כתמים על גבי השיניים או אלה המעוניינים בשינוי משמעותי של גוון השן הטבעית. בנוסף, לא ניתן להדביק אותו על גבי שן בודדת ולרוב יהיה צורך בהדבקה של מספר שיניים. שיטה זו אינה מתאימה למטופלים בעלי שיניים בולטות.

ציפויי קומפוזיט

קומפוזיט הוא חומר מרוכב המשמש לצורך ביצוע של סתימות לבנות. חומר זה עבר התאמות ושיפורים וכיום הוא משמש גם לביצוע של ציפויי השיניים. לשם ביצוע הפעולה, נדרשת השחזה מינימלית של השיניים הטבעיות. לאחר מכן, הרופא המטפל מעצב את חומר הקומפוזיט על גבי השן ומקשה אותו בעזרת קרן אור. 

מהם היתרונות בציפויי קומפוזיט?
היתרון המרכזי בסוג זה של ציפויים הוא שמדובר בשיטה שאינה גוררת עלויות גבוהות ומאפשרת שינוי של מראה השיניים בפגישה אחת.

מהם החסרונות?
ציפויי קומפוזיט אינם דומים בשקיפותם לשקיפות שכבת האמייל של שן טבעית ועל כן התוצאה הסופית פחות אסתטית בהשוואה לזו המתקבלת לאחר שימוש בציפויי חרסינה. בנוסף, עם הזמן חומר זה סופח פיגמנטים ועלול להיווצר שינוי בגוון הציפויים. בשל העובדה שציפויי הקומפוזיט אינם חזקים דיים הם אינם משמשים פתרון פונקציונלי יעיל לאורך זמן.

D_before D_after
H_before H_after
B_before B_after
C_before C_after
E_before E_after
G_before G_after

שאלות ותשובות

ציפוי חרסינה נועד לאנשים שלא מרוצים מהמראה האסתטי של שיניים שלהם. בעזרתם ניתן להלבין שיניים במקרים בהם הלבנת שיניים שגרתית אינה יעילה, כמו לדוגמה בקרב אלה שקיבלו אנטיביוטיקה בגיל צעיר או מעשנים כבדים. בנוסף, כידוע, עם הגיל שיניים מצהיבות ועקב נסיגת חניכיים השורשים נחשפים. בעזרת ציפויים לשיניים ניתן גם להשלים את החלק החשוף של השן וגם להלבין אותן. ציפויי חרסינה מאפשרים להאריך שיניים שבורות ושחוקות, לסגור מרווחים בין השיניים, ליישר שיניים עקומות, להחזיר לשיניים שטופלו בעזרת סתימות את הגוון האחיד ועוד. 

בשלב הראשון, מתבצעת בדיקה קלינית של השיניים וצילומי רנטגן, כדי לבחון אם המטופל מתאים לטיפול. לאחר מכן, מתבצע תיאום ציפיות מפורט אל מול המטופל. על פי הנתונים המקדימים, הרופא המטפל משתמש בתכנת Digital Smile Design , כדי לבצע הדמיה ממוחשבת של הציפויים. בעזרת התכנון הדיגיטלי מורכב דגם ראשוני של הציפויים בפה המטופל עליו ניתן לבצע שינויים – עד לקבלת תוצאה משביעת רצון. לאחר מכן, יוצאים לדרך ומכינים את הציפויים הקבועים. הציפויים מתוכננים על-ידי טכנאי שיניים אומן. מרפאתה של ד"ר מאיה בן צבי עובדת עם מיטב המעבדות בארץ ובחו"ל. עם הכנת הציפויים הם מודבקים על גבי השיניים בעזרת דבקים מיוחדים. בזמן ההדבקה חשוב למקם את הציפוי על חזית השן בצורה מדויקת ולבודד את השיניים סמוכות והחניכיים כדי למנוע מגע של הדבק בהם. 

לחלוטין. ללא מיומנות פיסולית או אומנותית אנו נקבל ציפויי שיניים שאינם מתאימים לאנטומיה של הפה ויראו לא טבעיים או בגוון שונה משאר השיניים של המטופל. גם הדבקת הציפויים הדקיקים על השיניים דורשת עבודת ידיים מדויקת. 

ציפוי חרסינה לשיניים מהוה פתרון אידיאלי לאנשים מעשנים, כמו גם לאלה המרבים בשתיית קפה. צבע הציפויים עמיד בפני כתמי ניקוטין וקפה והוא אינו משתנה לאורך השנים. מעבר לכך, ניתן מראש לבחור את הגוון הרצוי של הציפויים כדי להשיג מראה חיוך מושלם.

ציפוי חרסינה יעילים במיוחד לשיקום שיניים קדמיות שעברו טיפולי שורש. בהשוואה לכתרים אשר דורשים השחזה מאסיבית של השן כולה, ציפויי שיניים דורשים השחזה מינימלית של עד ל- 0.5 מ"מ מחזית השן. 

בעזרת ציפוי שיניים ניתן לישר שיניים מסובבות או לא ישרות. זה מתאים לאנשים שאינם מעוניינים לבצע יישור שיניים ממושך אצל אורתודנט.

לצורך בחירת צבע לציפוי אנו משתמשים במפתח של פלטת צבעים. אולם, חשוב לדעת שלכל שן יש את הגוון והשקיפות אשר ייחודיים לה, ואפילו אצל אותו מטופל\ת ניתן למצוא שיניים בעלות גוון שונה. לדוגמה ניבים יותר צהובים משיניים חותכות. לכן בחירת צבע ושקיפות דורשים מיומנות מיוחדת. 

ישנן טכניקות שונות להלבנת שיניים. במקרים של שיניים מוכתמות עקב מתן אנטיביוטיקה בגיל צעיר או כתמי עישון, הלבנה בעזרת ג'לים אינה יעילה. לכן, במצבים אלה ציפוי חרסינה הוא כלי מצוין המאפשר להלבין את כל השיניים בצורה אחידה. באמצעותו ניתן גם להשיג גוון לבן במיוחד – שאינו מתאפשר באמצעות הלבנה מסורתית ומראה חיוך הוליוודי. אולם, כפי שצוין לעיל חשוב להתייחס לגוון השיניים הטבעיות כדי להימנע ממראה מלאכותי. 

אנשים שלא מרוצים ממראה השיניים שלהם וחולמים על שיניים יפות ולבנות אבל עקב חשש דוחים את הטיפול: הם דואגים איך יראו במהלך הטיפול ואיזו תוצאה תתקבל. לכן התכנון המקדים ובדיקות ההדמיה מסייעות בתיאום ציפיות והן נותנות ביטחון למטופל. בנוסף, רופא העוסק בתחום אסתטיקה דנטלית צריך להיות סבלני וסובלני עם מטופל לאורך כל הדרך עד קבלת התוצאה הרצויה. 

דילוג לתוכן