077-8042619 |רוטשילד 55, ראשון לציון

03-6953947 | הברזל 11, תל אביב

כתרים לשיניים: איך בוחרים את הסוג המתאים?

כתרים לשיניים מהווים פתרון אסתטי ופונקציונלי במקרים בהם התרחש הרס של כותרת השן. לסוג הכתר הנבחר חשיבות מרכזית בכל הנוגע למראה האסתטי, להצלחת הליך השיקום ועמידותו לאורך שנים: על סוגי הכתרים, היתרונות והחסרונות בכתבה הבאה

כתר הוא יחידה מלאכותית אשר מתלבשת על החלק החיצוני של השן (כותרת השן) ומסייעת בתיקון מראה השן ובהשבת יכולת התפקוד. כתרים מיועדים לשיניים בהן התרחש הרס של קיר השן מסיבות שונות, כמו מחלת עששת מתקדמת, טראומה או שבר. במקרים אלה, קיר השן חלש יותר והכתר מהווה מעין שכבת הגנה נוספת לשן הטבעית. כתרים משמשים גם כחלק מהליך השיקום לאחר התקנת שתלים.
ברפואת שיניים, קיימים מספר סוגים של כתרים מלאכותיים. סוג הכתר הנבחר הוא בעל השפעה משמעותית הן על המראה האסתטי והן על היכולת התפקודית של השן ששוחזרה.

מהם סוגי הכתרים הקיימים?

כתרים מורכבים משתי שכבות: השכבה החיצונית, אשר לרוב עשויה מחרסינה, והשכבה הפנימית המהווה את ליבת הכתר. הפיתוחים האחרונים מאפשרים לייצר כתרים שליבתם אינה עשויה ממתכת, אלא מחומר חזק ועמיד הנקרא זירקוניה. הזירקוניה מספקת מראה טבעי ומונעת את תופעות הלוואי הכרוכות בהצבת כתר המורכב גם ממתכת.

כתרי מתכת מצופים חרסינה

מורכבים משילוב של סגסוגת מתכתית ועליה ציפוי חרסינה מותך. כתרים אלה יעילים לטיפול בשיניים לאחר טיפולי שורש והם מסייעים בחיזוק השן הטבעית. למרות שמדובר בפתרון עמיד שאינו גורר עלויות גבוהות, הוא אינו חף מחסרונות: ראשית, המתכת אשר מרכיבה את הכתר עלולה לעבור תהליך חמצון. כתוצאה מכך, יכולה להיווצר מעין הילה אפורה – כחולה באזור שבין שולי הכתר לבין החניכיים. מעבר לכך, כתרים המשלבים מתכת אינם מספקים מראה טבעי ועל כן לא ישמשו לרוב לשיקום של שיניים קדמיות. הכנת השיניים לצורך הצבת כתרי מתכת דורשת הסרה של 1.5-2 מ"מ מחומר השן.

מהם כתרי זירקוניה?

כתרי זירקוניה נחשבים לאלטרנטיבה האסתטית הטובה ביותר. הם עשויים מחומר דמוי יהלום – ללא מתכות כלל. כתרים אלה מיוצרים בטכנולוגיית CAD CAM /  COMPUTER AIDED DESIGN COMPUTER AIDED MENUFACTORING
טכנולוגיה זו מאפשרת גם תכנון וגם ייצור ממוחשב של הכתרים.

יתרונותיהם של כתרי הזירקוניה רבים:

התאמה ביולוגית טובה
כתרי הזירקוניה אינם נדחים על -ידי הגוף ולכן אינם גורמים לגירוי של החניכיים.  בנוסף, כתרים אלה לא גורמים לאלרגיות וטעם מתכתי בפה.

עמידות וחוזק
הזירקוניה נחשבת לחומר חזק ועמיד שאינו עלול לעבור עיוותים עם הזמן.

אסתטיקה גבוהה
באמצעות שימוש בחומר זה ניתן להתאים את צבע הכתרים לגוון השיניים הסמוכות, עד כדי כך שלא ניתן לזהות בין השיניים הטבעיות לאלה שעליהן הוצבו כתרים. השקיפות של כתרי הזירקוניה מדמה את שקיפות האמייל של השן ועל כן מספקת מראה טבעי במיוחד. אם יש צורך בהצבת כתר על גבי שיניים קדמיות, יבחרו לרוב כתרי זירקוניה מצופים בחרסינה אשר נותנים אפקט אסתטי מוגבר וטבעי במיוחד.

דיוק

כתרי זירקוניה מתוכננים לרוב באמצעות חריטה תלת ממדית המאפשרת טיפול קצר ומדויק יותר, כמו גם התאמת שולי הכתר  טובה מאוד והיא מקנה לכתר מראה טבעי מאוד באזור החניכיים. בזכות הדיוק גם לא קיימת סכנה לדליפת חיידקי ושאריות מזון אל שולי הכתר – דבר אשר מגן על השן ומאריך את חייה.

טיפול שמרני יותר
עובי הזירקוניה הוא 0.4 מ"מ (להבדיל מעוביים של כתרים על בסיס מתכת העומד על 1.5-2 מ"מ). לכן בעת הצבת כתרי זירקוניה אין צורך בהסרת כמות שן רבה. בנוסף, הזירקוניה אינה מוליכה חום, עובדה אשר מאפשרת להימנע מטיפול שורש לפני הצבת הכתרים ללא חשש שחום וקור יגרמו לנזק בשיניים.

שחזורי מילואה Inlay / Onlay

לשם הצבת הכתרים יש צורך בהשחזה של השן המטופלת בכל היקפה וגובהה. לאחר ההשחזה, הרופא המטפל לוקח מידות מהשיניים באמצעות שימוש בחומר מטבע או בעזרת הסורק הדיגיטלי. הדגם הווירטואלי או מטבע השיניים, נשלחים למעבדת השיניים בה מתבצע הליך הכנת הכתרים.
בחירה במעבדה בעלת ניסיון וטכנולוגיות מתקדמות חיונית לשם ייצור של כתר איכותי ומדויק. הכתר הסופי מודבק על גבי השיניים הטבעיות. אם מדובר בכתרים על גבי שתלים מומלץ לבחור בכתרים בהברגה כדי לא לפגוע בשתל עצמו.

איך מתבצע הליך הצבת הכתרים?

מדובר בסתימות מתקדמות אשר עשויות מחרסינה עמידה ומיוצרות באופן אישי לכל מטופל. טיפול זה מיועד למקרים בהם יש הרס כותרתי גדול ואין צורך בהשחזת השן או בטיפול שורש. שחזורי מילואה מסייעים בהחזרת השן למצבה הטבעי ומשמשים כאלטרנטיבה יעילה לכתר שאינה מצריכה הסרה של חומר השן.

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?

כתרים, ובייחוד כתרי זירקוניה עמידים לשנים ארוכות. אולם, כדי לקבל את התוצאה המוצלחת והאסתטית ביותר חשוב להתייעץ עם רופא שיניים בעל ניסיון בהצבת כתרים, כמו גם בטיפולים נוספים בתחום רפואת השיניים האסתטית והמשקמת. לעיתים, יהיה צורך בשילוב של מספר טיפולים, כמו כתרים וציפויים לשיניים, לשם קבלת תוצאה מושלמת.

דילוג לתוכן