שתלים דנטליים

בשביל לדעת מהם שתלים דנטליים צריך להכיר לעומק את התחום של שיקום הפה והשתלות. מבחינה אנטומית, שתלים דנטליים משמשים כשורש מלאכותי עבור שיניים שאבדו וכבסיס להתקנת שן מלאכותית חדשה. אם למשל עולה צורך בכתר על גבי מבנה ושתל, שתלים דנטליים ימלאו את התפקיד ויעשו זאת בצורה אמינה ובטוחה.

שתלים דנטליים בטכנולוגיה מתקדמת

שתל דנטלי נראה כמו בורג קטן שעשוי בדרך כלל מטיטניום. השימוש באלומיניום הוא חלק מניסיון לשפר את התחום של שיקום הפה והשתלות ולשלב בתוכו טכנולוגיה מתקדמת. הטכנולוגיה מאפשרת להחדיר את הבורג הקטן שעשוי כאמור טיטניום ומשמש בתור שתל לתוך עצם הלסת, באותו מקום ספציפי שבו הייתה קיימת שן טבעית.

שתלים דנטליים בטכנולוגיה מתקדמת

לחצו כאן לקבלת ייעוץ ללא עלות 

כיצד מתבצע התהליך ומה משך הטיפול?

היתרון של שימוש בטיטניום הוא היצמדות חזקה שלו לעצם הלסת וכמובן זה שהוא אינו נדחה על ידי הגוף. בעזרת שתלים דנטליים מטיטניום ניתן לבצע איחוי עצם ולהשיג תוצאות טובות יותר. עם זאת, חשוב לזכור שגם השתל עצמו מורכב משלושה חלקים. בעוד השתל הוא בלתי נראה ומקובע לעצם, יש את החלק שמחבר בין השתל לכתר ומכונה "ירכה" ואת החלק הגלוי שמשמש כשן לכל דבר ונקרא "כתר".

סוגי שתלים לשיניים

שתלים דנטליים משויכים נכון להיום לסוגים שונים. כל רופא יכול לבחור לאיזו קטגוריה לשייך את השתלים שבהם הוא משתמש, אך החלוקה המקובלת היא לפי גודל, החומר שממנו עשוי השתל, טכניקת הנחת השתלים ויצרני השתלים.

בתוך הקטגוריות עצמן כבר ניתן לראות הבדלים מובהקים יותר בין סוגי שתלים לשיניים. ראשית, הגודל של השתלים יכול להיות רחב, סטנדרטי או דק וצורת ההתחברות של השתל יכולה להיות משושה פנימי או חיצוני, מתומן ועוד. לשם השוואה, הטכניקה שבה מניחים את השתלים גם היא אינה קבועה – כי לצד שתלים שאותם מניחים בשלב אחד יש גם שתלים שאותם מניחים בשני שלבים, שתלים בזאליים לטיפול מהיר ביום אחד, שתלים זיגומטיים ושתלים טוברו-פטריגואידיים.

דווקא ההבדל בין סוגי שתלים לשיניים לפי היצרן לא בהכרח רלוונטי עבור המטופלים. בסופו של דבר, לרוב המטופלים אין את הניסיון והרקע הנדרשים על מנת לדעת איזה יצרן של שתלים לשיניים הוא המתאים ביותר עבור הסיטואציה הרפואית שבה הוא נמצא. במידה ובכל זאת מעוניינים לקבל מידע כזה, ניתן לערב את רופא השיניים ולברר כיצד מתבצע התהליך או מה משך הטיפול בכל שתל.

שתלים דנטליים

שתלי טיטניום לעומת שתלי חרסינה

עד לפני מספר שנים נהוג היה להעדיף את האופציה של שתלי חרסינה על פני שתלי טיטניום. הסיבה לכך קשורה לעמידות של החרסינה וגם ללובן שלה, מה שמאפשר לשלב את שתלי החרסינה בחלל הפה והלסת מבלי ליצור הבדלים בין הגוונים והנראות. עם זאת, כיום כאמור מועדפים שתלי הטיטניום גם על ידי היצרנים וגם על ידי הרופאים.

כאן המקום לציין שאת שתלי הטיטניום מייצרים מסגסוגת שנחשבת לטובה יותר בהשוואה לטיטניום טהור. המשמעות היא שלא מדובר באותו חומר טיטניום כמו שנפוץ בתעשייה או ברפואה הכללית, אלא בחומר שעובר תהליכים על מנת להתאים ביולוגית לעצם הלסת.

לחצו כאן לקבלת ייעוץ ללא עלות 

כל מה שצריך לדעת על שתלי זירקוניה

עוד סיבה לשינוי באופן שבו מיושמים כיום שתלים דנטליים בחלל הפה קשורה לשימוש הנרחב בזירקוניה. זהו חומר קרמי שנמצא גם בשתל וגם בשאר המרכיבים שלו, לרבות השן החדשה, והתפקיד שלו הוא להתאחות היטב עם העצם. מבחינה אסתטית, לשתלי זירקוניה יש יתרון על כל חומר אחר כי מרכיבי השתל מגיעים מלכתחילה בגוון לבן שדומה לצבע הטבעי של השיניים.

כמו כן, קיימת אפשרות של כתרי זירקוניה עם שתלי טיטניום וזאת על מנת ליהנות מכל העולמות: בעוד שתלי הטיטניום מתחברים במהירות לעצם הלסת, כתרי הזירקוניה מעניקים לתוצאה הסופית את הגוון הלבן של השיניים. בנוסף, רופאי שיניים מסוימים מעדיפים את החומר הקרמי של שתלי זירקוניה כי הוא מונע התחמצנות שעלולה לעבור לרקמות ולגרום לכישלון בהשתלה. מנגד, החיסרון היחיד של שתלי זירקוניה לעומת שתלי טיטניום או שתלי חרסינה הוא המחיר הגבוה.

שתלים לשיניים

מהם שתלי מיני?

את סוגי השתלים בוחרים לפי אופי התהליך ובהתאם למספר השלבים הכירורגיים הנדרשים עד להתקנתם בעצם הלסת. בפועל ישנן שתי אפשרויות שכוללות השתלה בשני שלבים או השתלה בשלב אחד, אך יש גם נסיבות שבהן משתמשים בשתלים זיגומטיים עבור אנשים עם חוסר עצם משמעותי בלסת העליונה.

כפי שאפשר להבין מהשם שלהם, שתלי מיני הם שתלים בעלי קוטר זעיר שמתאימים במיוחד לבעלי עצם לסת צרה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אין קשר בין הצורך בשתלי מיני לבין הגיל או המגדר: שתלי מיני יכולים להתאים למבוגרים, צעירים וילדים ובחירתם מתבצעת לפי קוטר הלסת ולא הגיל הביולוגי.

החדרת שתל דנטלי מיני מתבצעת בשלב אחד והיא מאפשרת לרופאים למצוא פתרון איכותי ומהיר עבור מטופלים מתאימים. בהשתלה בשלב אחד מניחים בורג ארוך יותר בעצם ושומרים על חלק עליון שנמצא מעל משטח העצם, כאשר מיד לאחר מכן תופרים את הרקמה מעל החניכיים. רק לאחר שהאזור מחלים מניחים את המחבר של השתל ומתחילים את השיקום המידי.

מתי נצטרך שתלים דנטליים?

בשביל לדעת כיצד נמנע משתלים דנטליים צריך להבין את ההשפעה של היגיינת הפה על מצב השיניים והלסת. החדשות הטובות הן שטיפולי שיקום והשתלות הם בדרך כלל לא כואבים ושתופעות הלוואי חולפות תוך זמן קצר ושאפשר לדעת מראש מתי נצטרך שתלים דנטליים.

לסיכום, שתלים דנטליים יכולים לשמש כשורש מלאכותי והם מיוצרים מחומרים שונים כדי לחדור לעצם הלסת. כמו כן, צריך ברוב המקרים לערוך שינוי באורח החיים על מנת למנוע שחיקה בעצם הלסת ולחסוך את עוגמת הנפש.

מומחים עבור שתלים דנטלים

שתלים דנטליים מתוצרת ZIMMER

 • אפשרות לשקם שן או שיניים חסרות בלי לפגוע בשיניים סמוכות.
 • החלפת תותבות חלקיות או שלמות נשלפות בשיקום קבוע הנוח ומקנה הרגשת יציבות של שיניים טבעיות.
 • אנשים המרכיבים תותבת אך סובלים מתחושת אי יציבות אשר אינם יכולים להרשות לעצמם מבחינה כלכלית לעשות שתלים דנטלים "בכל הפה"; קיימת אפשרות לבצע שיקום על גבי שתלים, אסטטי יציב ונוח באמצעות כמות השתלים המופחתת.

במרפאתנו השתלים מותאמים באופן אישי לכל מטופל. אנו עובדים עם 4 חברות ייצור שתלים המאושרות על ידי ארגון FDA. אחת החברות המועדפת עלינו היא ZIMMER.

ZIMMER היא חברה אמריקאית שנוסדה בשנת 1927. בראשית דרכה, התחמחתה החברה ביצור ציוד מתכתי עבור טראומטולוגיה, נוירוכירורגיה וענפי רפואה רבים אחרים. בהמשך הוחלט בחברה להרחיב את מגוון השירותים. לצורך כך נרכשה חברה שוייצרית בקטנה בשם SULZER CALCITECK שעסקה בייצור שתלים. כיום השתלים האלה ידועים בענף הרפואה בשם ZIMMER.

לחצו כאן לקבלת ייעוץ ללא עלות 

יתרונות של שתלי שיניים ZIMMER:

 • השתלים ניתנים להתקנה גם בהיקף המינימלי של רקמת העצם, כאשר התקנת כל שתל אחר באזור היא בלתי אפשרית.
 • מגוון רחב של אבטמנטים (מבנים) שמסופקים בגדלים שונים וזוויות שונות ביחס לשתל.
 • ציפוי מיוחד המאפשר אינטגרציה מהירה של שתלים לעצם. זאת בזכות הנקבוביות המיוחדות בשכבה החיצונית של השתל, אשר מתמלאות על ידי תאי העצם הגדלים במהירות.
 • חיבור בין שתל ואבטמנט בעל צורה ייחודית , אשר מספקת עמידות ואמינות של השתל כולו. כך נמנע נזק לאבטמנט בעת הפעלת עומסי לעיסה גבוהים.
לפני ההשתלה תהליך ההשתלה אחרי ההשתלה

השתלות עצם

במקרים של צורך לבצע שתל או שתלים דנטליים ללא עצם קיימת, קיימות שיטות לבניית עצם. כיום, בזכות טכנולוגיות מתקדמות וחומרים חדישים, ניתן להשלים את העצם החסרה בקלות. בעת ביצוע שתלים באזור השיניים האחוריות עליונות, ברוב המקרים יש צורך בביצוע הרמת סינוס – בניית עצם באזור סינוס.

מהם אחוזי ההצלחה?

אחוזי ההצלחה נעים בין 90% ל-97%. אחוזי הצלחה יורדים משמעותית אצל מעשנים כבדים (קופסה ביום ויותר) ואצל אנשים שלא מקפידים על היגיינה אוראלית. חשוב לבקר אצל שיננית על מנת לשמור על אורך חיי השתל. ניקוי יסודי על ידי שיננית מאפשר שמירה על ניקיון גם באזורים שבן אדם לא מגיע אליהם בעת ניקוי ביתי.

הפגישה עם הרופא לצורך השתלה בודדת או מספר השתלות היא קצרה וחסרת כאב.

יתכן שהרופא אף ישתיל את כל השתלים הנדרשים בניתוח אחד.

התהליך החל באופן שמרני ע”י שימוש במספר שתלים לתמיכה בשיניים תותבות והפיכתם לחלק בלתי נפרד מהחלל הפה.

הטכנולוגיה הלכה והתפתחה ואפשרויות חדשות לשיניים חלופיות באזורים שונים של חלל הפה הפכו לזמינות. כיום ניתן להשתמש בחומרים קרמים שונים באזורים שבהם חשובה האסתטיקה.

אחד מהיתרונות הדגולים של שתלים דנטליים הם

“העמסה מיידית” lmmediate loading

כלומר היכולת לשים כתר או תותבת באותו יום שבו בוצעה ההשתלה. הדבר מספק הנאה מיידית למטופל ומשפר את איכות חייו. יתרון זה אפשרי מכיוון שפני השטח של השתלים שופרו כדי להגביר את קליטתם בעצם.

קידמת הטכנולוגיה

מאפשרת לתכנן את הצבת שתלים דנטלים לא רק בהתחשב במבנה האנטומי, אלא גם כדי להביא בחשבון שיקולים אסתטיים בעת המיקום.

קידמה זו מתאפשרת בעזרת צילום ה- סי.טי, המומר בתוכנה ממוחשבת צפייה בהדמיה תלת ממדית של העצם מכל הכיוונים, כאילו הרופא מחזיק אותה בידו.

בזכות זה ניתן לבצע גם ניתוח ללא הרמת מתלה כירורגי וייצור שיקום זמני על גבי שתלים לפני הניתוח.

במקרים מסוימים, הניתוח מתבצע ללא צורך בתפרים וללא חשש מדלקת מתחת למתלה. עבור המטופל זהו יתרון אמיתי לכיוון שמדובר בפחות התנפחות, חבורות וכאב.

הזמן שהמטופל מבלה על כסא הטיפולים, פוחת באופן משמעותי מפני שתכנון השיקום מתבצע לפני-כן.

שתלים דנטליים, השתלות עצם והרמות סינוס מתבצעות ע"י ד"ר אריאל קלטר – מומחה עבור שתלים דנטליים ומומחה לכירורגיית פה ולסתות, בוגר הדסה ירושלים.

אולי יעניין אתכם גם: אסתטיקה דנטלית I ציפויי שיניים

הרשמה לטיפול שיניים
  * שדות חובה

  הרשמה לבדיקה ראשונית ללא עלות

  חייגו עכשיו