077-8042619 |רוטשילד 55, ראשון לציון

03-6953947 | הברזל 11, תל אביב

מה שחשוב לדעת על אסתטיקה דנטלית

מראה השיניים והחיוך תופס מהווה חלק מרכזי ברושם הראשוני. בשל כך, תחום האסתטיקה הדנטלית הלך והתפתח וכיום הוא כולל מגוון טיפולים שמטרתם לשפר את מראה השיניים. הכירו את השיטות שיסייעו לכם לחייך בביטחון

טיפולים לשיפור מראה הפנים הפכו לפופולאריים בקרב גברים ונשים כאחד. בשנים האחרונות, בנוסף לשלל טיפולים קוסמטיים שנועדו כדי להצעיר את העור ולשפר את מראה הפנים, הלכו והתפתחו גם פתרונות שונים לשיפור מראה השיניים והחיוך. בזכות הקדמה הטכנולוגית, טיפולים בתחום האסתטיקה הדנטלית מתבצעים בקלות ובמהירות, ללא צורך בזמני החלמה, תפרים או כאבים עזים. לאחר ביצוע של טיפול שיניים אסתטי אין צורך בהיעדרות מהעבודה. מעבר לכך, טיפולים אלה אינם גורמים לתופעות לוואי משמעותיות ולכן לרוב לא יתפתח פגם ניכר "שיסגיר" את ההליך שבוע.

המונח אסתטיקה דנטלית מאגד תחתיו שלל טיפולים, טכניקות ושיטות אשר נועדו כדי לשפר את מראה השיניים והלסתות, את צורת החיוך ואת מצב הפה. תחום זה מתפתח בצעדי ענק וכולל בתוכו טכנולוגיות מתקדמות המסייעות בהתאמה אישית של הטיפול לכל מטופל, לצרכיו ולבעיות מהן הוא סובל.

למרות שמדובר בטיפולים שנועדו בעיקר לשיפור המראה, טרם לביצועם יש צורך בבדיקה יסודית של הפה והשיניים. השלב המקדים חיוני לשם תכנון אסטרטגיית הטיפול וכן גם אבחון של בעיות רפואיות במידה וקיימות. במהלך האבחון המוקדם רופא השיניים יבחן את הגוון והצורה של השיניים בהן רוצים לטפל, את מיקומן בלסת, את מצב החניכיים ועוד. הרופא המטפל יתבסס על הבדיקה המקיפה כדי לתכנן את מהלך הטיפול ולבחור את השיטה המתאימה ביותר לשיפור מראה השיניים, תוך מזעור תופעות הלוואי והסיבוכים. 

אסתטיקה דנטלית מכסה מגוון טיפולים אשר משפרים את איכות ומראה החיוך

סגירת מרווחים בין השיניים.
הלבנת שיניים מוכתמות או צבועות.
השלמת שיניים שבורות.
הארכה / קיצור של שיניים בלתי שוות.
החלפת סתימות מתכתיות מיושנות.
שיפור צורת השיניים. 

אילו טיפולים יסייעו בשיפור מראה החיוך?

הלבנת שיניים

שיניים לבנות הן מאוד מרשימות, הן משדרגות את החיוך והן למעשה הופכות את כל הפנים למוארות יותר.
הלבנת שיניים נחשבת לשיטה היעילה והמהירה ביותר לשינוי בגוון השיניים. ישנן טכניקות שונות להלבנת שינים, הבחירה בשיטה המתאימה משתנה ממטופל למטופל ותלויה במצב השיניים ובמטרות הטיפול. יש לציין כי שיניים שעל גביהן יש סתימות כתרים או ציפויים אינן יכולות לעבור הלבנת שיניים. 

- הלבנת שיניים במרפאה

לחלוטין. ללא מיומנות פיסולית או אומנותית אנו נקבל ציפויי שיניים שאינם מתאימים לאנטומיה של הפה ויראו לא טבעיים או בגוון שונה משאר השיניים של המטופל. גם הדבקת הציפויים הדקיקים על השיניים דורשת עבודת ידיים מדויקת. 

- הלבנת שיניים ביתית

מבוססת על הכנת סדים (פלטות שקופות) המותאמות לשיני המטופל. לאחר התאמת ג'ל להבהרת שיניים הפעולה מתבצעת באופן עצמאי על ידי המטופל. המטופל שם את הג'ל בתוך הסד ומרכיב אותו במשך מספר שעות. היתרון בהלבנת שיניים ביתית היא שניתן לשלוט בגוון השיניים. בנוסף, ניתן תמיד לתגבר את הטיפול באופן עצמאי במידת הצורך. לרוב, נדרש כשבוע ימים של שימוש בסד עד שיראו התוצאות. 

השיטה משולבת

במקרים בהם יש צורך בהבהרה משמעותית של גוון השיניים יתבצע טיפול אינטנסיבי יותר המשלב בין שתי השיטות – הלבנה במרפאה והלבנה ביתית. חשוב לציין כי במטופלים אשר מעוניינים בחיוך הוליוודי הלבנת שיניים לא תועיל ולרוב יהיה צורך בציפויי חרסינה. טיפול זה מאפשר למטופל לבחור את גוון השיניים הרצוי ובמקביל גם לשנות את צורת השיניים. 

כתרי זירקוניה

מטרתם העיקרית של כתרים לשיניים היא להשיב את הפונקציונליות של שיניים בהן התרחש הרס כותרתי נרחב. מעבר לכך, ישנם כתרים שנועדו להצבה על שתלים, במסגרת הליך השיקום. אולם, כתרים אינם מהווים רק תחליף תפקודי לשן בה התפתח הרס כותרתי, והם בעלי חשיבות אסתטית. כתרי זירקוניה נחשבים לכתרים האיכותיים ביותר. היתרון המרכזי בהם הוא כי החומר ממנו עשוי הכתר (זירקוניה מוקסיט) הוא בעל התאמה ביולוגית מקסימלית לגוף האדם. מעבר לכך, הצבע של כתרי הזירקוניה אינו משתנה עם הזמן ובשל העובדה שכתרים אלה אינם מערבים מתכות, הצבתם אינה עלולה לגרום להכתמת החניכיים. בשיניים קדמיות ייעשה שימוש בכתרי זירקוניה מצופים חרסינה לשם השגת מראה טבעי הדומה לזה של השיניים הטבעיות. 

ציפויי שיניים

ציפוי שיניים מספקים מענה יעיל למטופלים הסובלים ממספר פגמים אסתטיים, בהם שיניים עקומות, מרווחים בין השיניים וכן גם שיניים שבורות או סדוקות. לעיתים, ציפויי שיניים מהווים חלופה יעילה להבנת שיניים ולהשגת גוון שיניים צחור. לרוב ייעשה שימוש בציפויי חרסינה דקיקים, המעניקים מראה אסתטי וטבעי במיוחד ואינם מצריכים השחזה משמעותית של השן הטבעית.
ציפויי חרסינה מתאימים לטיפול בשיניים בודדות או לשיפור קו החיוך (6-10 שיניים בכל לסת). 

יישור שיניים שקוף

לאחרונה, נכנסו לתחום האסתטיקה הדנטלית גם טיפולים ליישור שינים בעזרת קשתיות שקופות. הטיפול החדשני מאפשר גם למבוגרים לבצע יישור שיניים ללא חשש מפגם אסתטי משמעותי וללא פגיעה בדיבור. 

האם רפואת שיניים אסתטית היא עבורי?

כדי להחליט אם טיפולי אסתטיקה דנטלית מתאימים לך, ישנן מספר שאלות שחשוב לשאול:

• האם כאשר את/ה מחייך/ת את/ה מוצא/ת עצמך עושה זאת עם פה סגור או מאחורי כף ידך?
• האם צבע ומראה שינייך מביך אותך?
• האם את/ה נמנע/ת מלחייך כדי למנוע מאנשים לראות את שינייך?
• האם יש לך סתימות מתכת מיושנות בשינייך האחוריות?

אם ענית בחיוב על אחת מהשאלות, טיפולים בתחום האסתטיקה הדנטלית יוכלו לסייע לך לחייך בביטחון. שיפור מראה השיניים תורם להעצמת הדימוי העצמי והביטחון ובקבלת חיוך משופר שיגרום לך להיראות טוב מבחוץ ולהרגיש טוב מבפנים.  

דילוג לתוכן