רפואת שיניים מונעת

עששת היא מחלה שפוגעת ברקמה הקשה של השן וגורמת ל"חורים" בשיניים. גורם המחלה הוא חיידקים אנאירוביים הנמצאים על גבי שיניים בתוך פלאק. במהלך חייהם הם מפרישים חומצה לקטית שממיסה את זגוגית השן וחודרת לשכבות פנימיות יותר של השן. ברוב המקרים, התהליך של ריקבון השן מתרחש ללא כאבים, כך שבן אדם לא מודע לבעיה הקיימת. השלב בו מרגישים את הכאבים הוא השלב בו העששת הגיעה עד העצב, והשן זקוקה לטיפול מורכב יותר שהוא טיפול שורש – או במקרים קשים יותר לאובדן השן, דבר שכרוך באי נעימות רבה והוצאה כספית משמעותית.

כמה טיפים שיעזרו לשמור על בריאות הפה:

 • רצוי לאכול מזון עתיר סוכר עם ארוחה גדולה ולהימנע מאכילתו בין הארוחות.
 • יש צורך להיבדק אצל רופא שיניים פעמיים בשנה.
 • מומלץ לעבור טיפול אצל שיננית פעמים בשנה למניעת מחלות שיניים וחניכיים אצל ילדים ומבוגרים. במידה שיש בעיה כלשהי, השיננית מאבחנת אותה ומפנה את המטופל לרופא שיניים להמשך טיפול. לאנשים בעלי שתלים גם מומלץ טיפול שיננית לניקוי באזורים הבלתי נגישים.
 • שמירה על היגיינה אוראלית נכונה. קיימים סוגים שונים של אביזרים לשמירה על היגיינה אוראלית, ביניהם מברשת שיניים, מי פה, חוט דנטלי, מברשות איזולית, קיסמים, מנקה לשון ועוד.

ציפוי שיניים

 

מי פה משמשים לכמה מטרות:

 • מניעת עששת
 • מניעת דלקות חניכיים
 • ביטול ריח לא נעים מהפה
 • אמצעי אנטי-בקטריאלי

התאמת מי פה נעשית על ידי רופא שיניים בהתאם לצרכי הטיפול. יש לעקוב אחר הוראות היצרן על גבי האריזה או רופא שיניים על מנת להבטיח שימוש נכון. לרוב, השימוש במי פה נעשה לאחר צחצוח.

בדרך כלל יש צורך להימנע מאכילה ושתייה לזמן מוגבל לאחר השימוש במי פה, על מנת לאפשר פעולה אפקטיבית. יש להימנע מאכילת מזון מעושר בסוכר.

 • מי פה ללא מרשם – מיועדים לשימוש יומיומי. תכליתם לעזור בשמירת היגיינת הפה והשן.
 • מי פה על פי מרשם – ניתנים למניעת זיהומי חניכיים,לאחר ביצוע השתלות וניתוחי חניכיים. ברוב המקרים לא מומלץ להשתמש במי פה האלה מעל שבועיים על מנת למנוע הכתמת שיניים.
 • מי פה המכילים פלואוריד – באזורים בהן אין מספיק פלואורידים במי שתייה, השימוש במי פה המכילים פלואורידים מסייע הפחתת שכיחות העששת.


מנקה לשון

הלשון היא מקום מחבוא לחיידקים שמצטברים בעיקר בחריצי הלשון. רובד חיידקים מהחלק האחורי של הלשון ובחריצי הלשון. לכן, צחצוח לשון בעזרת מנקה לשון הינו חלק משמירה על היגיינת פה נכונה.

חוט דנטלי
לפני צחצוח השיניים יש לנקות רובד חיידקים בין השיניים בעזרת אביזרים כגון חוט דנטלי או מברשות בין השיניים (איזולות). אופן השימוש בחוט דנטלי: יש להעביר את החוט הדנטלי בין השיניים פעמיים – פעם אחת יש להצמיד את החוט לאחת מהשיניים הסמוכות, ובפעם השנייה יש להצמיד את החוט לשן השנייה.
מברשת איזולה

לאנשים בעלי גשרים, שאין ביכולתם להעביר חוט דנטלי, מומלץ להשתמש במברשת איזולה המאפשרת ניקיון מתחת לחלקי ביניים של הגשרים.

מברשת איזולה


מברשות שינייםעל מברשת השיניים להיות בעלת משטח ישר של סיבי ניילון ישרים מעוגלים ורכים. על הידית להיות ארוכה מספיק ונוחה לאחיזה. ראש המברשת צריך להיות באורך של 2 עד 3 שיניים. קיימות מברשות שיניים עם דרגות קושי סיבי שונות. לבעלי חניכיים רגישות מומלץ להשתמש במברשות עם סיבים רכים, אך להתאמת מברשת שיניים אישית יש להתייעץ עם רופא שיניים או שיננית. החלפת מברשת נעשית כל 3 חודשים או כאשר סיביה פגומים.
צחצוח שינים בעזרת מברשת חשמלית עשוי להקל על מלאכת הצחצוח ולהיות לעזר, בפרט אצל בעלי מיומנות פחותה בצחצוח. מברשות חשמליות קיימות בשוק במגוון סוגים, גדלים ואיכויות.


משחת שינייםקיים מגוון משחות שיניים בעלות פעולות שונות כמו: ניקוי והלבנה, הפחתה ברגישות שיניים וחניכיים
ועוד. רוב משחות השיניים מכילות פלואוריד המסייע במניעת עששת.

הרשמה לטיפול שיניים
  * שדות חובה

  הרשמה לבדיקה ראשונית ללא עלות

  חייגו עכשיו