077-8042619 |רוטשילד 55, ראשון לציון

03-6953947 | הברזל 11, תל אביב

שיקום הפה: מהם הטיפולים הקיימים ולמי כדאי לפנות?

שיקום הפה הוא תחום מומחיות ברפואת שיניים אשר נועד כדי לשחזר שיניים שנפגעו ולספק מענה תפקודי ואסתטי. מהן הבעיות הנפוצות להן טיפולי שיקום הפה מספקים פתרון, אילו טיפולים שייכים לתחום מומחיות זה והיכן כדאי לבצע טיפולים אלה? התשובות לפניכם

שיקום הפה מאגד תחתיו טיפולי שיניים שנועדו כדי לשחזר שיניים שנפגעו, לשפר את תפקודן ואת המראה האסתטי.תחום זה כולל טיפולים רבים – החל מטיפולי שיניים בסיסיים, כמו כתרים ועד לטיפולים מורכבים יותר, כמו השתלות שיניים.

טיפולי שיקום הפה נועדו כדי לפתור מגוון רחב של בעיות, בהן בעיות סגר מורכבות כתוצאה משחיקת שיניים וכן גם חוסר שיניים חלקי או מוחלט. בנוסף, טיפולים אלה יכולים להוות פתרון יעיל עבור מטופלים אשר סובלים מבעיות חניכיים בעקבותיהן היה צורך בעקירת שיניים. 

אבדן שיניים

מעבר לפגם האסתטי, אבדן שיניים עלול לגרום למגוון בעיות בחלל הפה, בהן תזוזה של השיניים הסמוכות, דפורמציה של עמדת השיניים ואף פגיעה בתפקוד הלעיסה, הדיבור ומפרקי הלסת. לכן, לשיקום שיניים שנפגעו חשיבות רבה. 

שחיקת שיניים עלולה גם היא להוביל לפגיעה ניכרת בלסתות. מדובר בתופעה נפוצה אשר כוללת תנועה בלתי מודעת של השיניים וחיכוך של הלסתות. לרוב, שחיקת שיניים מתרחשת בזמן השינה. השחיקה פוגמת בשכבת האימייל (השכבה העליונה של השיניים) ועם התקדמות המצב היא עלולה לפגום גם בשכבות השן הפנימיות, לגרום לשברים בשיניים, לקיצור שלהן ולעיתים לרגישות יתר.

בנוסף, גם גובה הסגירה הוורטיקלי של המשנן עלול להתקצר בשל שחיקת השיניים, לפגום בצורת הפה והשיניים ואף להוביל להתפתחות של קמטים סביב הפה. שחיקת השיניים גורמת פעמים רבות גם לבעיות במפרק הלסת אשר מובילות בתורן להתפתחות של תופעות שונות, כמו כאבי ראש, כאבים באזור האוזניים, עייפות השרירים ועוד.

כיצד מתמודדים עם מצב של חסר שיניים במסגרת טיפולי שיקום הפה?

מצבים בהם קיים חוסר בשן אחת או מספר שיניים, מטופלים במסגרת הליך שיקום הפה. במהלכו, מותאמים שחזורים נשלפים ו/או קבועים של השיניים החסרות.

שיקום פה נייד

שיקום פה נייד הוא שחזור נשלף של השיניים החסרות המיושם באמצעות תותבת נשלפת חלקית או מלאה. התותבת החלקית נאחזת בשיניים הקיימות בחלל הפה באמצעות וו גמיש המותקן על גבי מבנה התותבת. 
לעומת זאת, התותבת השלמה משמשת כתחליף לכל השיניים הטבעיות בלסת בה קיים מחסור בשיניים. תותבת נשלפת שלמה יעילה במיוחד לשיפור יכולת הלעיסה.
בשל כך שלא מדובר בפתרונות קבועים, השימוש בתותבות כפתרון לאבדן שיניים אינו נפוץ ולרוב יהווה מעין שלב ביניים עד לשיקום הפה באמצעות שתלים דנטליים.

שיקום פה קבוע

שיקום פה קבוע הוא טיפול שיניים המסייע בבנייה של השיניים החסרות. במהלכו, מתקין רופא השיניים המטפל שתל דנטלי המשמש כתחליף לשורש השן שנעקרה. השתל הדנטלי הוא מעין בורג עשוי טיטניום המוחדר לעצם הלסת. לאחר איחוי של השתל עם תאי העצם, מותקן על גבו השיקום הקבוע באמצעות כתרים או גשרים, המהווה תחליף לשן עצמה.

השתלה דנטלית הפכה לאחד מהטיפולים הנפוצים ביותר בתחום רפואת השיניים המשקמת. מעבר לתוצאה האסתטית המוצלחת אשר מושגת באמצעות ההשתלה, השתלים הדנטליים מהווים פתרון יעיל לשיקום שן או שיניים חסרות ולמניעת ספיגת עצם.

כיום, קיימים מגוון פתרונות, בהם השתלת תחליף עצם והרמת סינוס, המאפשרים גם למטופלים הסובלים מספיגה ניכרת של עצם הלסת להנות מהשתלה דנטלית. 

טיפולי כירורגיית פה ולסת

כירורגיית פה ולסת הידועה גם בשם המקצועי: כירורגיה דנטואלואולרית, הינו תחום התמחות בענף רפואת השיניים העוסק במגוון רחב של ניתוחים הנדרשים בחלל הפה, כגון: ניתוח ייעודי להוספת עצם והרמת סינוס לצורך יצירת אנטומיה טובה לטיפולי שתלים דנטליים וניתוחי עקירת שיניים כלואות, וזאת לצד טיפולי שיקום הפה. תחום טיפולי כירורגיית פה ולסת מהווה חלק בלתי נפרד מהליכי שיקום הפה, כאשר ההליך הכירורגי הנדרש מותאם למטופלים הסובלים גם ממצבי חסר שיניים וגם ממחסור בעצם הלסת הנדרש לצורך טיפולי השתלת שיניים באמצעות שתלים דנטליים.

טיפולים לשחיקת שיניים

הטיפול היעיל ביותר לשחיקת שיניים הוא מניעה המתבצעת בעזרת שימוש בסד לילה. הסד עשוי מפלסטיק שקוף ומורכב על גבי השיניים בלסת העליונה במהלך שנת הלילה. כך, ניתן למנוע את חיכוך הלסתות, לשחרר את שרירי הלעיסה ולמנוע את שחיקת השיניים. טיפול מניעתי נוסף הוא הזרקת בוטוקס באזור שרירי הלסת. בוטוקס, או בוטוליניום טוקסין הוא רעלן אשר משמש בתחומי רפואה שונים. הבוטוקס מנטרל חלקית את פעילות שרירי הלעיסה, מוביל להרפייתם וכך מסייע במניעת שחיקת השיניים. במקרים של שחיקה מתקדמת בה התרחשה פגיעה באורך השיניים אשר השליכה גם על המראה האסתטי והובילה להתפתחות של תסמינים שונים, יש לפנות לרופא שיניים בעל ניסיון בתחום שיקום הפה לשם תכנון אסטרטגיית טיפול מתאימה. קיימים מגוון טיפולים המשמשים לשיקום השיניים שנפגעו, בהם שחזורי קומפוזיט או חרסינה, הצבת כתרי זירקוניה על השיניים הפגועות ולעיתים אף שתלים.
לחצו כאן לקבלת ייעוץ ללא עלות

היכן מומלץ לקיים טיפולי שיניים במסגרת הליכי שיקום הפה?

תחום שיקום הפה מאגד תחתיו טיפולי שיניים מורכבים כמו השתלה דנטלית, טיפולי שורש, כתרים וכדומה. לכן, במקרים בהם יש צורך בטיפול שיניים שיקומי מומלץ לבחור במרפאת שיניים בה מועסקים רופאים בעלי נסיון רב בתחום שיקום הפה. מעבר לכך, כדאי לבחון אם קיים במרפאה מגוון רחב של פתרונות שיקומיים שיאפשרו התאמה מיטבית של הטיפול לבעיה ממנה אתם סובלים.

מכיוון שהליך שיקום הפה מספק גם מענה אסתטי, מרפאה אשר מציעה פתרונות אסתטיים שונים הנלווים לו, כמו הלבנת שיניים, ציפוי שיניים וכדומה, תאפשר לקבל תוצאה מיטבית.  כיום, תחום האסתטיקה הדנטלית, מאפשר ליהנות מפתרונות אסתטיים שונים לבעיות בחלל הפה, כמו בעיות סגר, סגירת מרווחים בין השיניים, הלבנת שיניים מוכתמות, השלמה של שיניים שבורות, החלפת סתימות ישנות, הארכה ו/או קיצור של שיניים בלתי שוות וכדומה.

בחירה במרפאת שיניים העוסקת ברפואת שיניים משקמת ובאסתטיקה דנטלית תספק פתרון מקיף ויעיל לכל בעיה תפקודית ואסתטית ממנה אתם סובלים.  

מרפאות השיניים ד"ר מאיה בן צבי

מרפאות השיניים של ד"ר מאיה בן צבי, מאפשרת לכם ליהנות ממגוון של טיפולי שיניים הנכללים בתחום טיפולי שיקום הפה. כל הליך טיפולי המיושם במרפאה במסגרת שיקום הפה, משלב בתוכו בדיקות מקיפות מקדימות אשר נועדו לתכנן בצורה המיטבית ביותר את אופן הטיפול וסוגי הטיפולים הנחוצים לכל מטופל/ת בהתאם לחומרת הבעיה ממנה הוא סובל. בין יתר הטיפולים המוצעים לכם במרפאה תוכלו למצוא: טיפולי השתלות שיניים, טיפולי הכנה לקראת טיפולי השתלות שיניים (כולל ניתוחי הוספת עצם והרמת סינוס), טיפולי תותבות, טיפולי שורש, טיפולי כתרים והיצע מגוון של טיפולים אסתטיים לשמירה על נראות ובריאות השיניים. 

דילוג לתוכן